Strona główna
Arche Lublin, Lublin
Przyjazd
Wyjazd

Atrakcje

  1. Arche Hotel
  2. Atrakcje

Lublin zachwyca niebiańskim spokojem i niesamowitą atmosferą. Zachęcamy do spaceru wąskimi uliczkami Starego Miasta, podziwiania pięknie zdobionych fasad kamienic oraz wizyt w wielu interesujących miejscach stolicy województwa Lubelskiego. 

Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat, aby uchwycić na dłużej piękno naszego miasta. Wszystkie polecone przez nas miejsca można oznaczać w social mediach hasztagiem: #archehotellublin. Z ogromną przyjemnością zobaczymy Lublin z perspektywy naszych Gości.

TOP 10

Zamek Lubelski
Na pierwszym miejscu naszej listy znalazł się Zamek Lubelski najważniejszy punkt Koziego Grodu. Wzniesiony na wzgórzu przez Kazimierza Wielkiego w I poł. XIV w. Poprzez działania wojenne został rozebrany w XVIII w. Z dawnego zespołu zamkowego do dzisiaj zachowała się tylko XIII-wieczna romańska wieża zwana donżonem, gotycka kaplica pw. Świętej Trójcy oraz fragment gotyckiej baszty zwanej żydowską. Obecny, neogotycki kompleks budynków wzniesiono w latach 1824-26.
Teraz na zamku znajduję się siedzibą Muzeum Lubelskiego, którego zbiory zgromadzono w kilku działach, m.in.: archeologicznym, numizmatycznym, militariów czy etnograficznym. W galerii malarstwa eksponowany jest słynny obraz Jana Matejki „Unia Lubelska", a także cenne płótna twórców polskich i zagranicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje kaplica św. Trójcy z religijnymi freskami rusko-bizantyńskimi, którymi w 1. poł. XV w. król Władysław Jagiełło nakazał ozdobić jej wnętrze. Wśród wizerunków świętych oraz scen biblijnych możemy dostrzec także freski przedstawiające samego Władysława Jagiełłę. Są to jedyne podobizny króla wykonane za jego życia.

Cebularz i Muzeum Cebularza
Odchodząc na chwilę od historycznych miejsc… Lubelszczyzna szczyci się mnóstwem dań i produktów regionalnych wpisanych na oficjalną listę. Sztandarowym smakiem Lublina jest cebularz. Koniecznie trzeba skosztować jedynego w swoim rodzaju placka z cebulą. Podróżując z dziećmi gorąco polecamy żywe Muzeum Cebularza. To miejsce bez wątpienia zachwyci turystę w każdym wieku.

Stare Miasto ujmuje autentycznością oraz niezwykłym średniowiecznym układem urbanistycznym. W obrębie Starego Miasta mieści się wiele zabytków architektury z różnych epok - Trybunał Koronny, Plac Po Farze, Teatr Stary, renesansowe kamienice Konopniców, Lubomelskich. 

Plac Rybny i uroczy zaułek Hartwigów 
Uroczy zaułek Hartwigów – przestrzeń na obszarze Starego Miasta w Lublinie. To przejście łączące ulicę Kowalską z Placem Rybnym. Nazwa miejscu została nadana w 2004 roku na cześć jednej z najważniejszych lubelskich rodzin – rodziny Hartwigów.

Archikatedra i Wieża Trynitarska 
Świątynia pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty wybudowana w latach 1586-1604, z myślą o przybyłym wówczas do Lublina zakonie jezuitów. Zaprojektowany przez Jana Maria Bernardoni. W XVIII w. Józef Meyer udekorował wnętrze świątyni pięknymi malowidłami, przedstawiającymi sceny z pisma świętego. Kościół jezuitów stał się katedrą w 1805 r., po utworzeniu diecezji lubelskiej. Wewnątrz można podziwiać przepiękne polichromie oraz wyposażenie świątyni.
Przy okazji wizyty w Archikatedrze należy udać się na 40 metrową wieżę Trynitarską, z punktu widokowego znajdującego się na ostatnim piętrze można podziwiać panoramę Lublina.

Centrum Spotkania Kultur
Centrum Spotkania Kultur (CSK) – instytucja kultury w Lublinie. Budowa siedziby rozpoczęła się w 1974, a jej uroczyste zakończenie miało miejsce w 2015 roku. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach odbywających się w tym niesamowitym miejscu oraz zwiedzania samego gmachu. W letnich miesiącach otwarty jest punkt widokowy w postaci przeszkolonego tunelu na dachu budynku. 

Plac litewski
Na historycznym placu litewskim znajduję się obelisk upamiętniający unie polsko litewską zawartą w roku 1569, konny posąg marszałka Piłsudskiego.  W miesiącach letnich wieczorami po całodziennym zwiedzaniu warto zatrzymać się przy fontannie multimedialnej.

Lubelska Trasa Podziemna 
300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Powstała w wyniku połączenia korytarzami kilkunastu staromiejskich piwnic z XVI i XVII wieku. Trasa rozpoczyna się w budynku Starego Ratusza, potem biegnie pod ulicami Złotą i Archidiakońską aż do Placu po Farze. Przejście Lubelską Trasą Podziemną to podróż w czasie, podczas której można poznać historię rozwoju Lublina. Przybliżają ją makiety przedstawiające miasto na przestrzeni wieków. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta powstała w oparciu o obraz przedstawiający pożar Lublina z 1719 roku.

Podziemia browaru 
W miejscu dzisiejszych Browarów Lubelskich przy ulicy Bernardyńskiej w bliskiej odległości od naszego Hotelu niegdyś znajdowały się zabudowania Kościoła św. Kazimierza oraz klasztoru reformatów. W 1844 roku cały majątek wykupił od miasta przemysłowiec pochodzący z Poznania Karol Rudolf Vetter który w 1846 roku otworzył w zabudowaniach poklasztornych browar. Wiekowe tradycje browarnicze kultywuje spółka Perła Browary Lubelskie S.A.. Historie rodziny Vetterów można poznać zwiedzając intrygujące podziemia browaru.

Muzeum Wsi Lubelskiej
Lubelski skansen – zlokalizowany w dolinie rzeki Czechówki to jedno z największych muzeów na otwartym powietrzu w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność Lubelszczyzny, łącząc bogatą kolekcję architektury i przedmiotów. Na miejscu dowiedzieć się można jak wyglądało dawne życie na wsi, dworach oraz miasteczek, można dowiedzieć się więcej o zwyczajach i tradycjach ludzi minionej epoki. Autentyczna atmosfera i pejzaż Skansenu sprawia, że często wykorzystywany jest jako scenografia do filmów i programów telewizyjnych.

Wydarzenia

Most Kultury idealne miejsce na spędzenie ciekawych wieczorów obok Hotelu Arche. W lecie most staje się miejscem warsztatów, koncertów, wystaw, pokazów filmowych i kultowych potańcówek. 

Noc Kultury to niezwykła noc, która co roku zaskakuje mieszkańców oraz turystów. Przestrzenie miasta zamieniają się nie do poznania. Ulice pełne są nietypowych, intrygujących instalacji, zewsząd rozbrzmiewa muzyka na żywo, na dziedzińcach pod rozgwieżdżonym niebem obejrzeć można dobre kino. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Do późna otwarte są drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. 
www.nockultury.pl

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” 
Cykl spotkań i występów z przedstawicielami awangardowego jazzu, kompozytorami muzyki współczesnej. Festiwal łączy i przenika tradycję muzyki archaicznej z nowoczesną. Na „Kodach” wystąpili m.in. Laurie Anderson, Bill Laswell, John Zorn, Philip Glass, Meredith Monk, Evelyn Glennie, Iva Bittová, Thurston Moore, Kronos Quartet, Bang On A Can, Cocorosie, David Lang. 
www.kody-festiwal.pl

Inne Brzmienia – Wschód Kultury
Festiwal pozwala obcować z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Do tej pory na scenach „Innych Brzmień” wystąpili m.in. tacy artyści jak Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Tony Allen, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies. Niezmiennie inspirująca jest też, zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Gruzja, czy Armenia. 
www.innebrzmienia.eu

Carnaval Sztukmistrzów 
Czas wielkich widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, którzy prezentują magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i widowiska. Prowadzą także cykl warsztatów dla profesjonalistów oraz dla początkujących. W ramach imprezy odbywa się Urban Highline, czyli festiwal chodzenia po taśmie. Nazwa wydarzenia nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina – bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera. Carnaval Sztukmistrzów jest największym i najważniejszym festiwalem sztuki nowego cyrku w tej części Europy.
www.sztukmistrze.eu

Jarmark Jagielloński 
W programie wydarzenia jest miejsce na koncerty muzyki tradycyjnej, jak i te nią inspirowane. Podczas nocnych potańcówek królują oberki, mazurki i polki, wystawy ukazują zarówno artystów ludowych, jak i tych świadomie eksplorujących temat tradycji. To także wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu kilkuset artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.  
www.jarmarkjagiellonski.pl

Konfrontacje Teatralne
Program Festiwalu tworzony jest przez Janusza Opryńskiego, który od lat konfrontuje ze sobą różne formy i tradycje teatralne. W ramach Festiwalu prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowy sposób rozumienia teatru. „Konfrontacje Teatralne” to także szereg imprez towarzyszących m.in. cykl filmowy „Kino Konfrontacji”, koncerty organizowane pod szyldem „Muzycznych Konfrontacji Nocą”, wystawy w „Galeria Konfrontacji”, cykl spotkań i debat z twórcami.
www.konfrontacje.pl

Festiwal Legend Lubelskich 
Głównym celem wydarzenia jest przybliżenie mieszkańcom Lublina miejskich legend, a także mniej znanych faktów z historii Lublina. Rynek Starego Miasta oraz przylegające do niego ulice stają się miejscem inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów. 

Europejski Festiwal Smaku
Każdego roku temat Festiwalu jest inny, raz Gruzja, potem Włochy do inspiracji kuchnią międzywojennego Lublina. Podczas wydarzenia organizowany jest Targ produktów danego regionu, szereg szkoleń, wykładów, warsztatów. Festiwal pozwala uczestnikom poznać nowe smaki. 
www.europejskifestiwalsmaku.pl

Falkon 
Falkon jest jednym z największych konwentów poświęconym fantastyce. Co roku festiwal odwiedzają tysiące miłośników, książek, filmów, komiksów i wszelkiego rodzaju gier.
www.falkon.co

Lokalizacja

w wyjątkowej okolicy

ul. Zamojska 30
20-105 Lublin, Polska

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij